Sterownik silnika krokowego 4A-30V  ( 2x L6203 ) ( archiwum )

sterownik silnikaOpis sterownika

Sterownik umożliwia sterowanie dwufazowym bipolarnym silnikiem krokowym z maksymalnym prądem do 4A na fazę. Silnik może pracować w pełnych krokach lub w półkrokach. Sterowanie silnikiem odbywa się za pomocą 4 sygnałów doprowadzonych do wejść: takt, ograniczenie prądu, zmiana kierunku, wyłączenie prądu. Na wejściu sterownika zastosowano układ kształtujący impulsy wejściowe, który umożliwia bezpośrednie podłączenie sterownika do różnego rodzaju kontrolerów jak i do portu LPT komputera.

Potencjometrem możemy ustawić prąd uzwojenia silnika. Zakres regulacji wynosi od 0 do 4A na fazę. W momencie uruchamiania układu potencjometr powinien znajdować się w środkowej pozycji. Regulacja potencjometrem pozwala zastosować sterownik do różnych typów silników krokowych bez potrzeby wymiany rezystorów pomiarowych. Układ czopera zamontowany w sterowniku reguluje prąd płynący w uzwojeniach silnika.
            Układ posiada wbudowane dwa stabilizatory napięcia, 5V dla części cyfrowej i 12V do zasilania pozostałych układów jak: płytki bazowe, wentylatory itp. Takie rozwiązanie umożliwia zasilanie układu z jednego stałego nie stabilizowanego napięcia 30V. Napięcie 30V zasila mostki mocy układów L6203.
Cały układ jest zmontowany na płytce o wymiarach 71mm x 75mm. Stopnie mocy jak i stabilizatory napięcia są zamontowane na skraju płytki i są przykręcone do aluminiowej płytki. Takie rozwiązanie umożliwia w prosty sposób przykręcenie całości do radiatora. Rozstaw śrub mocujących wynosi 71,5mm ( mocować śrubami fi 4mm ). Wyprowadzone napięcie 12V można wykorzystać do zasilania wentylatora dodatkowo chłodzącego radiator.

Do sterownika dołączone jest gniazdo wraz z metalowymi stykami do podłączenie kabla sterującego.